Estrogén

od | | Femimaxx

Estrogén sa niekedy nazýva nepriateľom ženy, čo je neopodstatnené a nesprávne. Na jednej strane je jeho nedostatok považovaný za jediného vinníka všetkých nepríjemných symptómov perimenopauzy a menopauzy, na druhej strane je jeho nadbytok zodpovedný za celý rad neduhov a problémov v reprodukčnom veku, od PMS a polycystických vaječníkov. syndrómu k myómom a endometrióze a napriek všetkému je estrogén vyhlasovaný aj za vinníka tvorby zhubných útvarov v prsníkoch.

Pravda má však k takémuto čiernobielemu obrazu veľmi ďaleko: hladinu estrogénu treba sledovať vo vzťahu k iným hormónom, najmä vo vzťahu k progesterónu a testosterónu, ale aj k typu estrogénu. Rôzne estrogény ovplyvňujú rôzne tkanivá odlišne. Estrogén je názov pre všetky hormóny z chemicky podobnej steroidnej skupiny pozostávajúcej z estradiolu, estriolu a estrónu. Medzi nimi estrogénovej aktivite a absolútnym hladinám v sére dominuje estradiol.

Pôsobenie estrogénu

Estrogén má na organizmus viacero účinkov. V prvom rade určuje pohlavie ženy a riadi sexuálny život ženy, preto zohráva osobitnú úlohu v jej hormonálnom stave. Okrem toho, že estrogén ovplyvňuje formovanie vonkajších ženských sexuálnych charakteristík počas puberty, vrátane rozloženia telesného tuku v prsiach a bokoch a vývoja mliečnych žliaz, dominuje v prvej časti menštruačného cyklu, čo znamená, že každý mesiac reguluje ovuláciu a tým aj narodenie potomka. V súlade s tým, okrem iného, estrogén ovplyvňuje sexuálnu túžbu, čo naznačuje aj jeho názov, odvodený z gréckeho slova oistros , čo znamená vášeň.
Význam a funkcia estrogénu sa však neobmedzuje len na reprodukčnú úlohu ženy a jej prípravu na materstvo.

Estrogén v synergii s progesterónom je strážcom vitálnych funkcií a zdravia ženy, pretože:

• má priaznivý vplyv na hladinu cholesterolu a tukov v krvi
• zlepšuje hustotu kostí a znižuje riziko osteoporózy
• stimuluje tvorbu kolagénu, základnej štruktúry všetkých ľudských tkanív, a tým zvyšuje elasticitu pokožky
• podporuje rast vlasov a ich lesk
• zvyšuje schopnosť sústrediť sa a pamätať si,
• zlepšuje duševné zdravie
• reguluje rozloženie tuku v tele a ovplyvňuje metabolizmus tukov a sacharidov
• stimuluje libido a sexuálnu túžbu
• chráni pred vysychaním vagíny a znižuje frekvenciu infekcií dolných močových ciest

Príznaky estrogénovej dominancie alebo nadbytku estrogénu

Estrogénová dominancia je častým problémom, ktorý sa môže prejavovať rôznorodými a nepríjemnými symptómami. Patria medzi ne alergie, napätie prsníkov, nedostatočná ovulácia, chronická únava, bolesti hlavy, úzkosť, ťažké PMS, nepravidelná alebo nadmerná menštruácia, fibrocystické zmeny prsníkov, myómy, cysty na vaječníkoch, zvýšená chuť na sladké, priberanie na váhe, zadržiavanie tekutín, zväčšenie prsníkov, problémy so spánkom, nadúvanie, opakované plesňové infekcie pohlavných orgánov, či problémy so štítnou žľazou.

Tento stav je často ovplyvnený životným štýlom, stravou a vystavením xenoestrogénom z prostredia, ktoré narúšajú rovnováhu našich prirodzených hormónov. Významným spúšťačom je však aj stres. Dlhodobé vystavenie vysokým hladinám kortizolu, ktorý sa uvoľňuje pri strese, môže znižovať hladinu progesterónu. To vedie k nerovnováhe, pri ktorej estrogén začne dominovať, aj keď môžu byť hladiny oboch hormónov – estrogénu aj progesterónu – v sére znížené.

Príznaky nedostatku estrogénu

Vzťahujú sa na celý rad symptómov a ťažkostí typických pre perimenopauzu a menopauzu. Nedostatok estrogénu pre začiatok vypína náš vnútorný termostat, takže nastávajú problémy s reguláciou telesnej teploty (návaly horúčavy), po ktorých nasleduje nespavosť, bolesti prsníkov, ochabnuté prsia, letargia, únava, zhoršená pamäť, podráždenosť, plačlivosť, úzkosť, bolesti hlavy , bolesti kĺbov, kŕče v nohách, stuhnutosť, priberanie a redistribúcia telesného tuku, problémy so všetkými sliznicami na tele, inkontinencia a časté infekcie močových ciest, nadúvanie a gastrointestinálne poruchy.
Nižšie hladiny estrogénu ovplyvňujú aj kosti, pretože znižujú kostnú hmotu a stavbu kostí (osteoporóza).

Nízka hladina estrogénu ovplyvňuje aj sexuálnu túžbu, respektíve jej stratu, pretože sliznica pohlavného ústrojenstva sa stáva tenšou a suchou (v dôsledku zníženej sekrécie hlienu).
Nedostatok estrogénu spôsobuje aj ďalšie zmeny na pokožke tela a ovplyvňuje redukciu kolagénu, ktorý je dôležitý pre tvorbu kože a spojivového tkaniva. Výsledkom je starnutie pokožky, stáva sa tenšou a suchou, objavujú sa vrásky a ochabovanie.

Estrogén a perimenopauza

V perimenopauze sú hladiny estrogénu u väčšiny žien nepredvídateľné – niekedy príliš vysoké, niekedy príliš nízke, menia sa zo dňa na deň. Keďže všetky hormóny interagujú, nízke alebo vysoké hladiny estrogénu v tele môžu spôsobiť problémy s inými hormónmi, najmä v súvislosti s progesterónom. Akýkoľvek nedostatok alebo nadbytok niektorého z týchto hormónov má za následok nežiaduce symptómy, v skutočnosti žena bez týchto steroidných hormónov stráca nielen reprodukčnú schopnosť, ale aj ochranné mechanizmy pre svoje celkové zdravie.

Na rozdiel od očakávaní, že s pribúdajúcim vekom sa v tele objavuje prvý estrogénový deficit, veľmi často sú prvé príznaky perimenopauzy spôsobené nižšími hladinami progesterónu a testosterónu, nie nižšími hladinami estrogénu. Takýto hormonálny obraz je hlavnou príčinou rôznych problémov v perimenopauze a skorej menopauze.