Tipy pre zdravú štítnu žľazu

od | | Thyromaxx

Nezáleží na tom, či už užívate lieky na podporu štítnej žľazy alebo nie – tento dôležitý orgán potrebuje vašu pomoc, aby sa dostal späť do rovnováhy.

Dobrou správou je, že správne nastavenie životného štýlu môže mať obrovský vplyv na vaše zdravie a na to, ako štítna žľaza funguje.

S trochou trpezlivosti a dôslednosti môže dokonca dôjsť k zlepšeniu, ktoré zníži alebo úplne odstráni potrebu liečby.

Čo teda môžete urobiť?

Predovšetkým je dôležité podporiť svoje nadobličky – tie totiž hrajú kľúčovú rolu pri zvládaní stresu, ktorý je jedným z hlavných nepriateľov štítnej žľazy. Rovnako dôležité je udržiavať črevá zdravé, pretože dobrý stav tráviaceho systému je základom pre správnu vstrebateľnosť živín a celkovú hormonálnu rovnováhu. A nakoniec, strava bohatá na mikroživiny je absolútne nevyhnutná. Štítna žľaza potrebuje jód, selén, zinok, vitamíny B, D a ďalšie živiny na to, aby dokázala produkovať potrebné hormóny.

Posilnenie nadobličiek

Posilňovanie nadobličiek je v podstate kontrola stresu. Rôzne druhy meditácie, joga, dýchanie a riadená relaxácia, plávanie, chôdza a ľahké rekreačné aktivity sú len niektoré z metód, ktoré vám môžu pomôcť priviesť tieto žľazy späť do rovnováhy. Dôležité je tiež dostatočne spať, venovať dostatok času sebe a svojim potrebám a počúvať múdrosť svojho tela – nehnať ho za hranice únosnosti.

Udržiavanie zdravej črevnej sliznice

Črevná sliznica je z veľkej časti zodpovedná za autoimunitu. Vplyvom nepriaznivých faktorov (fyzických, psychických, emocionálnych) dochádza v našom tele k chemickým reakciám, ktoré môžu spôsobiť otvorenie sliznice čreva (tzv. črevnú priepustnosť) a zhoršenie zdravej bakteriálnej flóry. To všetko vedie k prenikaniu nestrávených čiastočiek potravy do krvného obehu a zvýšenej aktivite nášho imunitného systému, ktorý takéto čiastočky považuje za cudzie telesá a napáda ich. Keď sa to deje neustále, náš imunitný systém sa stáva nadmerne aktívnym, začína napádať svoje vlastné tkanivá, čo vedie k autoimunitným ochoreniam. Výskumy ukázali, že lepok (najmä v pšeničných výrobkoch), kravské mlieko a kvasnice sú látky, ktoré najčastejšie podporujú takúto chorú sliznicu. Vylúčením týchto potravín a zavedením množstva zelenej listovej zeleniny a rastlinných olejov do jedálnička, ako aj probiotík vo fermentovaných potravinách sa môžu výrazne znížiť protilátky proti štítnej žľaze.

Jedlo pre štítnu žľazu

Bez určitých mikroživín nemôže štítna žľaza pracovať v plnej sile. Toto sú potraviny, v ktorých ich nájdete v najväčšom množstve:

• Jód: morské riasy a morské plody (mušle, krevety, krevety, sardinky, losos) a jodizovaná morská soľ.
• Selén: para orechy, tuniak, huby, slnečnicové semienka.
• Zinok: mandle, vlašské orechy, para orechy, tekvicové semienka, slnečnicové semienka, čerstvé ustrice, sardinky, morčacie a kuracie mäso.
• Tyrozín: biele mäso (morčacie, kuracie).