Zoznámte sa so štítnou žľazou
Štítna žľaza je malá žľaza, veľká asi tridsať gramov, ktorá sa nachádza na prednej strane krku. Keď väčšina ľudí pomyslí na štítnu žľazu, predstaví si žľazu, ktorá reguluje metabolickú spotrebu energie v tele, a skutočne je to jedna z jej dôležitých funkcií. Ale už menej sa vie, že štítna žľaza je dôležitá pre normálne fungovanie každej bunky v tele, čo je pre takú malú žľazu veľká úloha.
Štítna žľaza určuje, ako budeme vyrábať a využívať energiu tela, ovplyvňuje prácu mozgu, spánok, náladu a mnoho iného. Niet preto divu, že problémy spôsobené štítnou žľazou môžu výrazne ovplyvniť kvalitu nášho života. Poruchy štítnej žľazy sa vyskytujú častejšie u žien ako u mužov, ale dobrou správou je, že zmena životného štýlu môže ovplyvniť vaše dlhodobé zdravie.
Ako funguje štítna žľaza?
Štítna žľaza je mimoriadne dôležitý orgán v našom tele, ktorý funguje ako hlavný „riaditeľ“ metabolizmu. Predstavte si ju ako továreň, ktorá vyrába hormóny potrebné na to, aby naše telo správne fungovalo. Táto továreň pozostáva z množstva malých „bubliniek“ naplnených želatínovou látkou, v ktorej sú uložené hormóny štítnej žľazy.
Celý proces začína v mozgu, v časti nazývanej hypotalamus. Keď hypotalamus zistí, že telo potrebuje viac energie alebo hormónov štítnej žľazy, vyšle „pokyn“ do hypofýzy – inej malej žľazy v mozgu – aby vyprodukovala hormón TSH (hormón stimulujúci štítnu žľazu). Tento TSH potom „zaklope“ na dvere štítnej žľazy a povie jej, že je čas konať.
Štítna žľaza následne vyprodukuje dva hlavné hormóny: tyroxín (T4) a trijódtyronín (T3). T4 je ako „surovina“, ktorú telo ďalej spracováva. Na to, aby bol T4 účinný, musí sa premeniť na T3 – aktívnu formu hormónu. Táto premena sa odohráva hlavne v pečeni a obličkách. Ak je všetko v poriadku, telo vytvorí dostatok T3, ktorý poháňa všetky bunky v tele. Ak však niečo nie je v rovnováhe – napríklad stres alebo nedostatok živín – môže sa namiesto účinného T3 vytvárať jeho neúčinná verzia, tzv. reverzný T3 (rT3).
Keď telo potrebuje viac hormónov štítnej žľazy, štítna žľaza vyšle T4 do krvného obehu. Tento hormón potom „cestuje“ po tele a ovplyvňuje všetko od energie, ktorú máme, po metabolizmus, trávenie či reguláciu teploty. Jednoducho povedané, štítna žľaza je nevyhnutná pre náš každodenný život a správne fungovanie tela.
Funkcia štítnej žľazy
Hormóny štítnej žľazy ovplyvňujú množstvo orgánov a systémov v tele:
• určujú rýchlosť, akou prebiehajú metabolické procesy v tele
• podporujú normálny rast a regeneráciu kostí
• ovplyvňujú srdcovú frekvenciu a tvorbu energie, ktorá je dôležitá pre svalovú prácu
• urýchľujú vylučovanie tráviacich štiav a podporujú peristaltiku čriev
• pomáhajú pečeni odstraňovať prebytočné triglyceridy a LDL cholesterol (takzvaný škodlivý cholesterol) z krvi
• pôsobia na centrálny nervový systém a stimulujú kognitívne funkcie
• udržiavať telesnú teplotu